Deniz Suyu Yangın Devresindeki Yangın Musluklarındaki Maksimum Basınç Ne Kadar Olabilir?(Çözüm bulundu)

1000 gros ton ve daha yukarı gemilerde yaşam mahallinde en az kaç adet portatif yangın söndürücü bulunacaktır?

Yakıt yangınını söndürmeye uygun, en az 1,5 M3/DAKĠKADA etkili köpük üretebilmelidir Yaşam mahalleri, servis mahalleri ve kontrol istasyonlannda uygun tipte, idarenin yeterli bulacağı 1000 TON VE DAHA YUKARI gros tonajlı gemilerde EN AZ 5 TANE taşınabilir yangın söndürücü bulunacaktır.

Breathing apparatus kaç dk?

Kullanım süresi, kullanıcının yaptığı işe ve ciğerlerinin kapasitesine bağlı olup ortalama 45 dakikadır.

Gemilerde yangınla mücadelede kullanılan solunum cihazlarının breathing apparatus kullanım süresi en az ne kadar ve en az kaç litre hava kapasitesi olacaktır?

EEBD’lerin adedi ve yerleri yangın kontrol planında gösterilmelidir. EEBD’ler sadece tehlikeli ortamlardan kaçış için kullanılmalıdır. Yangınla mücadele için veya tanklara giriş için kullanılmamalıdır. EEBD’lerin içinde en az on dakika yetecek kadar hava olmalıdır.

Emergency yangın pompası gemide nerede bulunur?

Acil Durum Yangın Pompası Makina dairesi dışında geminin baş veya kıç taraflarında olup el, marş motoru, hava ile tahrik edilebilir veya elektrik motorlu olurlar.

You might be interested:  Yangın Helikopteri Ne Kadar Su Taşır?(EN iyi 5 ipucu)

Inert gaz sistemi bulunan gemilerde yük tanklarındaki oksijen miktarının hacimsel olarak hangi orana düşürülmesi amaçlanır?

Yanmayı desteklemeyecek miktarda oksijen içeren bir gazdır. Hidrokarbon varlığında yanmanın meydana gelmesi için olması gereken oksijen miktarı en az %11’dir. Dolayısıyla tank içindeki gaz hacminde yanmayı engellemek için yapılması gereken oksijeni azaltmaktır.

Aşağıdakilerden hangisi co2 li yangın söndürücülerin özelliklerindendir?

Karbondioksitli yangın söndürücülerin genel özellikleri; Çok seri söndürme özelliğine sahiptir. Kullanımı ile ortaya çıkan gazlar sera etkisi oluşturmamaktadır. Bölgesel uygulamalarda çok etkilidir. Canlıların olmadığı bölgelerde kullanılması önerilmektedir.

Breathing apparatus kaç bar?

KOMPOZİT (CFK) TÜPLÜ SOLUNUM SETLERİ 300BAR 6,8LT KOMPOZİT TÜP, MASKE, SIRTLIK VE TAŞIMA ÇANTASINDAN OLUŞUR. 6 LT, 300 BAR ÇALIŞMA BASINÇLI 450 BAR TEST BASINÇLI TÜM SOLUNUM SETLERİNE UYGUN ÇELİK TÜP.

Scba açılımı nedir?

SCBA (Self Contained Breathing Apparatus) yangın ile mücadelede gemideki en önemli emniyet ekipmanımızdır.

Alevin şiddeti ve sıcaklığı neye bağlıdır?

Yani alev bir gazdır. Ya da çoğunlukla gaz, az bir miktar ise plazmadır. Aynı zamanda ateş gaz olduğundan gazların da bir kütlesi ve hacimlerinin olmasından dolayı ateşlerinde bir kütlesi ve hacmi vardır ve alevin, rengi ve sıcaklık derecesi yakan ve yanan maddelerin türüne bağlıdır.

Geminin makine dairesinde bulunan yangın hortumlarının uzunlukları kaç metre olmalıdır?

Maksimum uzunlukları ise; Makine daireleri için 15 metreden uzun, Açık güverte ve diğer alanlar için 20 metreden uzun, Maksimum genişliği 30 metre olan gemilerde açık güverte ve diğer alanlar için 25 metreden uzun olamaz.

Yangın tüpü ne kadar sürede boşalır?

Kuru kimyevi tozlu yangın söndürme cihazları 1 kere kullanılabilir. 6 kg.lık bir söndürücünün 1 kg.nı veya yarısını kullansanız dahi söndürücü içinde kalan gazı vana ağzından kaçırarak basıncını boşaltır. 1-2 saat sonra söndürücü tamamen boşalır.

You might be interested:  Çakmak Manyetosu Nasıl Yapılır?(Doğru cevap)

Ortamda havadaki oksijen miktarı hangi seviyenin altına düşerse yangın söner?

Büyük bir şok dalgası veya patlama sonucunda yanıcı maddeler dağılacağından ve patlama sırasında havanın oksijeni bir anda %16 seviyesinin altına düşeceğinden, yanmanın devamını sağlayan kimyasal zincir reaksiyonu kırılır ve yangın söner. ( Havada bulunan oksijen seviyesi %16 nın altına düşerse yanma gerçekleşmez.)

Gemilerde role nedir?

Role cetveli, bir acil durumda veya gemiyi terk durumunda, hangi gemi personeli ve yolcusunun ne yapacağını belirten, iş planlama ve görevlendirmelerinin yazıldığı tablolardır. Bu cetveller, gemi denize çıkmadan önce hazırlanır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *