Hangi Araçlarda Yangın Tüpü Bulundurma Zorunluluğu Yoktur?(Çözünme)

1.1.2. İçişleri, Bayındırlık ve İskan Ve Ulaştırma Bakanlıklarından Karayolları Trafik Yönetmeliği : Araçlarda Bulun- durulması Mecburi Gereçler 1 Sayılı Cetvel. “-Otomobil,minibus,kamyonet, otobüs, kamyon, çekici ve tehlikeli madde taşıyan bütün araçlar, yangın söndürme cihazı bulundurmak zorundadır.

Yangın tüpü bulundurmak zorunlu mu?

Eğer araçta tehlikeli madde taşınıyorsa, bu durumda araçlarda en az 2 adet yangın tüpünün bulundurulması gerekmektedir. Otobüslerde ise doldurma kapasitelerine göre yangın tüpünün bulundurulması gerekmektedir. Kamyonet, minibüs ve otomobil türü araçlarda da kuru toz yangın söndürme tüpünün olması gerekmektedir.

Motosikletlerde yangın tüpü zorunlu mu?

Araçların kusursuz biçimde muayeneden geçmesi için lastik tekerlekli traktörler ve motosiklet hariç tüm motorlu taşıtlarda yangın tüplerinin yer alması gerekmektedir. Ancak ilgili araçlarda yangın söndürme tüplerinin bulundurulmaması hafif kusur olarak sayılmaktadır.

Tekerlek takozu bulundurmak zorunlu mu?

Her zaman kullanılır durumda takoğraf. tekerlek takozu bulundurulması zorunludur.

Otomobilde kaç kg yangın tüpü olmalı?

Araç tehlikeli madde taşıyor ise toplam 12 kg kapasiteli (sürücü ve motor bölümündeki yangınlar için en az 1 adet 2 kg olmak üzere toplam 12 kg olmalıdır. Yangın söndürme cihazlardan biri en az 6 kg kapasitede olacaktır.)

You might be interested:  Hangi Yangın Olayı B Sınıfı Yangınlara Örnektir?(EN iyi 5 ipucu)

Yangın Tüpü Dolumu kaç TL?

Genel olarak kullanılan 6 kg’lık yangın tüpü dolumu fiyatları 100 TL ile 300 TL arasında değişkenlik gösterir. Ancak yangın tüpü kullanım amacına göre bu fiyatlar altında dolum yapan firmalar merdiven altı firmalar olduğu için tercih edilmemelidir.

Yangın tüpü kaç yıl geçerli?

”Kuru kimyevi yangın söndürme cihazlarının üzerinde son kullanma tarihinin 4 yıl yerine, 2 yıl olarak yazıldığı ve belirtilen cihazların 2 yılda bir doldurulması nedeniyle devletin zarara uğratıldığı şikayetleri söz konusu olmuştur.

Motosiklet ilk yardım çantası zorunlu mu?

Karayolları Trafik Kanunu ve buna bağlı yönetmeliğe göre tüm motorlu taşıtlarda (A1-A2-G: motosiklet, motorbisiklet, iş makinesi hariç) ilk yardım çantası bulundurmak zorunludur. Traktörler de römork takılabildiği için zorunlular listesine alınmıştır.

Muayenede ilk yardım çantası zorunlu mu?

Yani aracınızda ilk yardım çantası yoksa veya bulunmuyorsa aracınız hafif kusurlu olarak değerlendirilir. Hafif kusurlu olarak değerlendirilen bir araç ise muayeneden geçer. Fakat dediğimiz gibi aracınızda ilk yardım çantasının bulundurmanız siz ve sevdiklerinizin sağlığı için daha doğru olacaktır.

Otomobillerde reflektör bulundurmak zorunlu mu?

Hususi Otomobilde Bulundurulması Gereken Malzemeler: En az 2 adet yanısıtıcı yüzeye sahip, yerde dik durabilen üçgen reflektör, Kriko, bijon anahtarı, seyyar lamba, Kış ayları için zincir ve çekme halatı da araçta mutlaka yer almalıdır.

Yangın tüpü araçlarda zorunlu mu?

1.1.2. İçişleri, Bayındırlık ve İskan Ve Ulaştırma Bakanlıklarından Karayolları Trafik Yönetmeliği: Araçlarda Bulun- durulması Mecburi Gereçler 1 Sayılı Cetvel. “-Otomobil,minibus,kamyonet, otobüs, kamyon, çekici ve tehlikeli madde taşıyan bütün araçlar, yangın söndürme cihazı bulundurmak zorundadır.

Araçlarda ilk yardım çantası bulundurmak zorunlu mudur neden?

Olası kaza sonrasında herhangi bir şekilde acil durum gerektirdiğinde çantada bulunan eşyalar hayat kurtarır. Kaza sonrasında ani müdahale edilebilmesine imkan tanıyacak olan bu çanta trafik kazası sonrasında ölüm yaşanmasını bile engelleyebilir.

You might be interested:  Sıvı Yanıcı Madde Yangınlarında Hangi Söndürme Aracı Kullanılması Sakıncalıdır?(Doğru cevap)

Araçta kaç adet üçgen reflektör bulunur?

Üçgen Reflektör Motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda 2 adet.

Ilk yardım çantası ve yangın tüpü olmadan muayeneden geçer mi?

Yine yangın tüpü gibi aracınızın bagajında ilkyardım çantası olmasa dahi muayeneden geçebiliyorsunuz. Son düzenlemeler ile yangın tüpü ve ilkyardım çantası zorunluluktan çıkmış durumda. Ancak olası bir acil durum için mutlaka aracınızın bagajında bulundurmanızı öneriyoruz.

Araç muayenesinde hafif kusurlar neler?

Havalı Frenler, Mekanik Freni Sistemi, Kontrol bağlantı Uçları, Frenlerin Serbestliği, Yay Kurmalı El Fren Sistemi, Direksiyon, Görüş alanı, Dikiz Aynası, Camlar, Aydınlatma, Kısa Huzmeli Far, Park Lambası, Geri Vites Lambası, Dörtlü İkaz Sistemi, Elektrik Kabloları: Hafif Kusurlu Sayılır.

Arac muayene agir kusurlar neler 2021?

Ağır Kusur Listesi

  • Fren sisteminde yağ kaçaklarının bulunması.
  • Frenlerin standartlar çerçevesinde tutmaması.
  • Sağ ve sol teker sisteminde fren farkının %30 ve üzeri olması.
  • ABS sistemi olan araçlarda ABS sisteminin çalışmaması.
  • El freninin tutmaması.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *