Yangın Damperi Nasıl Çalışır?(Doğru cevap)

ÇALIŞMA PRENSİBİ : Bu damperler aksi belirtilmedikçe enerjili iken açık pozisyonda olacak, enerjinin kesilmesi veya 72 derece C’ye ayarlı elektro-thermal sigortanın atması sonucu yay geri dönüşü ile kapalı pozisyona geçecektir. Damperler hava akış yönünden bağımsız olarak çalışacaktır.

Yangın damperi ne ise yarar?

Yangın damperi Bina otomasyonu ünitelerinden biridir. Belirli bir sıcaklık anında dumanın binanın belirli bir kısmı ya da bir bölümüne yayılmasını engeller. Havalandırma sistemlerinde yangın bölgesinin otomatik olarak izolasyonunu sağlar.

Havalandırma sistemi yangın damperleri nedir?

Yangın -Duman Damperleri havalandırma kanalları üzerinden sıcaklık ve dumanın yayılımını engelleyen cihazlardır. Duman Kontrol Damperleri ise duman tahliye sistemlerinde dumanı yönlendirmek için kullanılan ürünlerdir.

Hava damperi nedir?

Hava damperleri, klima havalandırma ve ısıtma uygulamalarında kullanılmak üzere dizayn edilmişlerdir. Hava damperleri; üfleme ve emiş kanallarında, hava miktarı ayarı ve basınç kontrolü için kullanılırlar. Damper kasaları, açık pozisyondayken minimum basınç kaybı oluşturacak şekilde şekilde dizayn edilir.

Sigortalı Yangın Damperi nedir?

FEN tipi yangın damperleri, ateş ve dumanın diğer bölümlere yayılmasını engellemek için havalandırma sistemlerinde kullanılmak üzere tasarlanmışlardır. Ateşe dayanım özelliği sayesinde minimum 120 dakika ateşe dayanır. 72ºC sigortalı veya motorlu ve duyar elemanlı olarak üretilir.

Hava damperi nerelerde kullanılır?

Sıcaklık etkisi ile eriyince yay boşanır ve damper kapanır. Klima ve havalandırma sistemlerinde, komşu duvar geçitlerinde kolon ayrımlarında ve yangın riski taşıyan santral giriş ve çıkışlarında, yağlı egzoz dumanının olduğu kanallarda; yangın ve dumanın yayılmasını engellemek için kullanılır.

You might be interested:  Yangın Tüpü Nereye Asılır?

Duman tahliye sistemi nedir?

Çatı ventilasyon sistemleri yahut bir başka adıyla duman tahliye kapakları, yangın anında oluşan dumanın atmosfere atımı için kullanılmaktadırlar. Duman tahliye kapakları sayesinde bina duman perdeleri ile zonlara ayrılmış olur.

Yangında havalandırmanın önemi nedir?

Çok katlı yüksek binalarda yangından kaçış için özel hacimler inşa edilir. Bu hacimler ile yangından etkilenen hacimler arasında mekanik havalandırma sayesinde sabit pozitif basınç farkı oluşturulur. Böylelikle kaçış mahaline duman sızması engellenir ve insanlar güvenle tahliye edilir.

Shut off damper nedir?

DSA tipi ( shut – off ) hava damperleri iklimlendirme ve havalandırma sistemlerinde hava geçişini tam olarak açıp kapatmak üzere tasarlanmışlardır. Dağıtıcı ve toplayıcı sistemlerde kullanılırlar. Hava damperi kanadının kapanması manuel sistemlerde tespit edilebilir bir kol sistemi ile yapılmaktadır.

Damper nedir ne işe yarar?

Damper akış yolları üzerinde (kanal kesitinde) yerleştirilen, siteme giren ve çıkan hava akışlarını düzenleyerek (akış kesitlerini kısmen açıp kapayarak) yüksek kontrol ve konfor sağlar.

Damper ne işe yarar çeşitleri nelerdir?

Dev damper: Kaya ve taş gibi dayanıklı ve ağır malzemelerin taşımasında tercih edilen bir çeşittir. Genişliği 3600 mm, uzunluk 8000 mm – 8500 mm şeklindedir. Küvet tipi damper: Kum, mıcır ve asfalt gibi malzemeleri taşımada tercih edilir. Genişliği 2550 mm, uzunluk 6700 mm – 8000 mm şeklindedir.

Geri dönüşsüz damper nedir?

Geri dönüşsüz damperler, sistem çalışmadığı zaman istenen hava akım yönüne karşı istenmeyen hava akımlarını önler. Standart ebatlarda ve bir çok ara ebatta mevcuttur. Normal gereksinimler için şekillendirilmiş alüminyum kanatlara sahip geri dönüşsüz damper; sesi azaltmak için kanatlara conta takılır.

Volume Control damper nedir?

Volume Damper havalandırma sisteminde üfleme ve emiş kanallarında hava miktarı (debi) ayarı ve basınç kontrolü için kullanılır. Damper akış yolları üzerinde (kanal kesitinde) yerleştirilen, siteme giren ve çıkan hava akışlarını düzenleyerek (akış kesitlerini kısmen açıp kapayarak) yüksek kontrol ve konfor sağlar.

You might be interested:  Nasıl Itfaiyeci Olunur?(Çözünme)

Manuel damper nedir?

Klima havalandırma sistemlerinde emiş ve üfleme devresinde kullanılan aksesuarlardır. Ana kanal ve branşmanlarda hava ayarını sağlamak maksadı ile kullanılır. Manuel kol veya damper motor ile çalışacak şekilde imal edilir.

Damper çeşitleri nelerdir?

Araç üstü damper, dev damper, küvet tipi damper ve kaya tipi damperler bu sektör için tavsiye edilen modellerdir. Araç üstü damper: Yol yapım çalışmaları, hafriyat (toprak malzeme) çalışmalarında tercih edilen bir çeşittir.

Motorlu damper nedir?

Damper motorları, ısıtma-soğutma ve havalandırma sistemlerinde hava debisi kontrol damperlerinin kumandası için kullanılır. Motor çalıştırıldığında dişli mekanizması otomatik olarak devreye girerek damperin kontrolünü sağlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *