Yangın Dedektörleri Hangi Özellikleri Kullanarak Çalışırlar?

Duman dedektörlerinin en etkili yöntemi olan optik duman dedektöreri IR ışık saçma prensibiyle çalışan bir fotoelektrik duman hücresine sahiptir. Dedektör bulunduğu ortamda yangın olduğunu bu şekilde tespit edip yangın alarm santraline sinyal gönderir.

Yangın algılama ve alarm sistemleri nedir?

Yangın algılama ve alarm sistemleri her türlü yapı, bina, tesis ve işletmelerde çıkabilecek yangınları daha başlangıç aşamasında tespit etmek, binada yaşayanları bu durumdan haberdar etmek, gerekli güvenlik birimlerine ve itfaiyeye haber vermek amacıyla kurulan hem can hem de mal korumaya yönelik sistemlerdir.

Duman dedektörü nedir nasıl çalışır?

Optik duman dedektörü bir ışık sensörüdür. Duman olmadığı zaman ışık düz bir çizgi olarak dedektörün önünden geçer. Eğer duman, ışın demeti yolundaki optik çemberden geçerse bazı ışınlar duman partikülleri tarafından kırılıp sensöre ulaşırlar ve böylece bir alarm tetiklenir.

Alarm Butonu nedir?

Yangın ihbar butonu, insanların tespit ettiği yanma olaylarını sisteme doğrudan bildirmelerine yarayan cihazlardır. Yangın ihbar butonları da ilk olarak insan tarafından algılanan bir yanma olayının ihbar edilebilmesi için kullanılan butonlardır.

Yangın Dedektörleri nerelerde kullanılır?

Genellikle mutfaklar, çay ocakları, otopark, ütü odası, çamaşırhane vb. ortamda buhar, toz, duman partikülleri bulunan mahallerde kullanılır.

You might be interested:  Çakmak Ne Zaman Bulundu?(En iyi çözüm)

Konvansiyonel yangın algılama ve Uyarı sistemleri Nedir?

Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemleri: Belirli bir bölgedeki yangının tespit edilmesi üzerine çalışan sistemlerdir. Zon ismi verilen bölgesel tespit mantığıyla işleyen Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemleri, bu zonlara bağlanmış yangın algılama dedektörlerinin sinyalleriyle yangını algılar ve bölgesel uyarı verir.

Adresli yangın algılama sistemleri nedir?

Adresli yangın alarm sistemi her dedektörün ve yangın ihbar butonunun panelde kayıtlı bir numarasının olduğu, detektörden sinyal aldığında yangının tesisin hangi bölgesinde olduğu rahatlıkla görülebilen yangın ihbar sistemidir.

Duman sensörü nasıl çalışır?

Duman dedektörü çalışma prensibi, normal seviyenin üzerinde duman, ısı ya da ışık algıladığında sinyal vermek üzerine kuruludur. Dedektörün aktif hale gelmesi için mutlaka bir uyaran tarafından uyarılması gerekir.dedektör bulunduğu mekana göre ya mekan içindekilere sinyal verir ya da alarm izleme merkezlerine.

Duman dedektörü kaç m2 ye bir tane olmalı?

Duman dedektörleri için kapsama çapları 7,5 metre iken bu değer sıcaklık dedektörleri için 5,3 metredir. Bu değerler dikkate alınarak yapacağımız hesaplar sonucunda duman dedektörleri için kapsama alanı maksimum 112 m² iken bu rakam ısı dedektörleri için maksimum 56.3 m² olarak ortaya çıkmaktadır.

Yangın alarm sistemi nasıl çalışır?

Kablosuz yangın alarm sisteminde, çağrı noktalarından ve duman veya ısı dedektörlerinden yangın alarm kontrol paneline bir radyo sinyali iletilir. Kablosuz sistemler kullanıcılar açısından kablolu bir sistemle aynı şekilde çalışır. Bir yangın tespit edildiğinde alarm / çağrı butonuna basılır ve alarm çalar.

Yangın ihbar butonu ne işe yarar?

Yangın alarm butonları, yangın algılama sisteminin en önemli cihazlarından biridir. Mahaldeki kişilerin yangın oluşumunu yangın algılama sistemine manuel olarak bildirmesini sağlar.

Acil çıkış butonu ne işe yarar?

Özellikle eğitim kurumları, sağlık kuruluşları ve benzeri kamu kuruluşlarında kalabalığın tahliye edilmesi için acil durum kapıları hayati önem arz eder. Bu noktada, acil çıkış butonları tehlike anlarında bahsi geçen kapıların kilit sistemlerinin otomatik olarak devre dışı bırakılmasına yardımcı olan donanımlardır.

You might be interested:  Co2 Yangın Tüpü Nerede Kullanilir?(En iyi çözüm)

Yangın alarmı ne anlama gelir?

Isı veya duman hassasiyetine sahip dedektörler tarafından devreye sokulan yangın alarmı,tehlike anında bölgenin tahliye edilmesini ve erken müdahale ile can ve mal kayıplarının önüne geçilmesini sağlayan önemli koruma sistemleridir.

Alev dedektörü nerelerde kullanılır?

Alev Dedektörü Kullanım Alanları Alev dedektörleri genellikle; kimyasal tesisler, petrol üretim tesisleri, askeri alanlar vb. gibi ani patlama ve parlamaların olabileceği yerlerde kullanılmaktadırlar.

Duman dedektörü neden öter?

Duman dedektörü çalışma prensibi gereği, gaz ya da duman algıladığı anda saniyeler içerisinde uyarı vermektedir. Duman yoğunluğu tehlike oluşturabilecek seviyeye geldiğinde alarm devreye girmektedir.

Bitemal nedir?

Bitemal elemanlı ısı dedektörü, ısı dedektörleri içerisinde en yaygın şekilde kullanılan türüdür. Bu dedektörler, ısı karşısında farklı davranışlar gösteren iki ayrı metalin birleşmesinden meydana gelmektedir. Dedektör bünyesinde bulunan bu iki metalin ısı karşısında farklı davranış göstermesi sistemi uyarmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *