Yangın Jokey Pompa Ne Işe Yarar?(Mükemmel cevap)

Yangın pompa sistemlerinde kullanılan ve ana yangın pompasının gereksiz yere çalışmasını önlemek için ana pompadan önce devreye giren yardımcı pompadır. Jokey pompanın görevi, sistemi basınç altında tutmak, kayıp-kaçakları ve basınç düşmesini tolere etmektir.

Dizel yangın pompası ne işe yarar?

Yangın pompası, yangın durumunda önceden hesaplanmış su çıkış ağızlarındaki basıncını ve gereken debiyi karşılayabilecek şekilde seçilen ve projelendirilen yangın sisteminin bir parçasıdır.

Yangın Pompası nasıl olmalı?

Yangın pompaları, nominal akış ve basınç kapasitelerine göre seçilmelidir. Örneğimizde, gerekli akış 295 gpm’dir. Yangın pompalarının nominal akışlarının %150’sinde çalışması gerekir. Bu nedenle, akış talebine göre derecelendirilmiş bir pompa seçilmesine gerek yoktur; bu aşırı büyük bir pompa ile sonuçlanır.

Yangın Pompası nerede kullanılır?

Yangın pompası yangın söndürme sistemlerinde gerekli olan, tesisat su basıncını ve debisini sağlayan araçtır. Yangın pompaları alışveriş merkezi, otel, okul, hastane, fabrika gibi büyük tesislerde kullanılır. Tesislerin büyüklüğüne göre yangın pompası sistemleri kullanılmaktadır.

Yangın Hidroforu ne işe yarar?

Halk arasında “suyun basınçlandırılması” olarak bilinen hidrofor; su basıncının yetersiz kaldığı yerlerde kullanılan su basınçlandırma sistemlerine verilen isimdir. Bir genleşme tankı vardır ve bu tank yardımı ile şebeke suyunun yetmediği yerlerde su basmak amacı kullanılır.

You might be interested:  Köpüklü Yangın Söndürücü Nerede Kullanılır?(Mükemmel cevap)

Jokey pompa ne demek?

Yangın pompa sistemlerinde kullanılan ve ana yangın pompasının gereksiz yere çalışmasını önlemek için ana pompadan önce devreye giren yardımcı pompadır. Jokey pompanın görevi, sistemi basınç altında tutmak, kayıp-kaçakları ve basınç düşmesini tolere etmektir.

Yangın hidrofor nedir?

Hidrofor, şehir şebekesinin yetersiz kaldığı durumlarda, yüksek binalarda ya da su kesintisine karşı su deposu bulunan binalarda kullanıcıya suyun konforlu bir şekilde ulaştırılmasını sağlayan pompa ve kontrol ekipmanlarından oluşan bir sistemdir.

Yangın Pompası kaç bar olmalı?

Pompalar tabloda belirtilen anma debilerinde ve minumum pompa basıncı 40 psi (276 kPa= 2.76 Bar ) olmalıdır. Pompa test edildiği anma debisinin %150’sinde ürettiği basınç anma basıncının %65’inden az olmamalıdır.

Pompa verimi nasıl hesaplanır?

Pompanın mil gücü P ≤ 15kW olduğundan nominal gücü bulmak için 1,1 katsayısı ile çarpılır. Pnominal= 4,32kW x 1,1= 4,75 kW’dır. Seçilecek motor 5,5kW’lık bir motordur. Pompanın mil gücü P ≤ 15kW olduğundan nominal gücü bulmak için 1,1 katsayısı ile çarpılır.

Yangın Pompası kaç kw?

VNP NF 125-65/250 55 KW E/E * E/E iki elektrik motorlu yangın pompa grubunu ifade etmektedir. E/D bir elektrik motorlu ve bir dizel motorlu yangın pompa grubunu ifade etmektedir.

Itfaiye araçlarının pompa sistemleri nasıl çalışır?

Yangın söndürme tesisatındaki sistem basıncı, yangın pompasına ait basınç şalterinden ayarlanan değerin altına düştüğünde pompa otomatik olarak çalışır. Basınç şalterinden gelen sinyal bilgisi kontrol panosuna iletilir.

Yangın Dolabı nedir?

Yangın dolapları, otomatik olmayan bir tür yangın tesisatıdır ve bina tasarımında ele alınması gereken önemli konular arasında yer almalıdır. Genel olarak duvara monte edilen ve içerisinde yangına dayanıklı dış kaplamalı katlanmaz hortum barındıran yangın söndürme ekipmanlarıdır.

You might be interested:  Yangın Sınıfı E Ne Demek?(Mükemmel cevap)

Yangın kollektörü nedir?

Yangın Kollektör Sistemleri ise Yangın Pompa Gruplarının en önemli bileşenleri arasında yer almaktadır. Kollektör en genel anlamıyla bir yada daha fazla borudan gelen sıvı ve suların toplandığı ve buradan kullanıma geçtiği alanlar anlamına gelmektedir.

Hidrofor nedir nasıl çalışır?

NASIL ÇALIŞIR? Şebeke sularının yetersiz olduğu durumlarda hidroforlar otomatik olarak devreye giren ve kullanıcıyı yormayan pompalardır. Hidroforun amacı, su tankında bulunan suyu, hava ile basınçlandırıp uzak noktalara pompalamaktır. Su tankının bir diğer amacı ise üstünde yardımcı elemanları taşımasıdır.

Dalgıç pompa nasıl çalışır?

NASIL ÇALIŞIR? Dalgıç pompalarda; sızdırmaz motor, pompa gövdesinde bulunan bir pervaneyi döndürür. Pompa, pompalamak için büyük olan her şeyi filtreleyen bir giriş ekranı içerebilir. Pervane dönerken, basınç medyayı pompa girişine iter ve çark sıvıyı hızlandırır ve tahliye hattına zorlar.

Hidrofor basınç ayarı kaç olmalı?

Hidrofor çalıştığında hüst ayarı da yapılmış olacaktır. Alt basınç değeri ile üst basınç değerinin kaç bar olması gerektiği de hidrofor basıncı ayarlama işleminin başka bir konusudur. Bu konuda önerimiz alt basınç değeriyle üst basınç değeri arasındaki farkın ortalama 2 bar olarak tutulmasıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *