Yangın Sırasında Nasıl Davranmalıyız?(Çözülmüş)

Yangın her tarafı sarmış ve kaçış yolları dumanla kaplı ise, muhafazalı bir yere sığınıp kapıyı kilitlemeden kapatarak, battaniye ve ıslak bezle kapı kenarlarından içeriye duman girişini önlemeli ve mevcut imkanlarla durumdan yangın merkezi veya çevredekileri haberdar ederek kurtarılmayı beklemelidir.

Yangın anında ne yapmak gerekir?

YANGIN ANINDA YAPILMASI GEREKENLER. Telaşa kapılmadan çevrede yangın ihbar düğmesi varsa ona basılmalıdır, 110 nolu telefondan yangın itfaiyeye bildirilmelidir. Yangının adresi en kısa ve doğru şekilde mümkünse yangının cinsi ile birlikte (bina, benzin, ahşap, araç vb)bildirilmelidir.

Evimizde yangın çıktığında neler yapmamız gerektiğini yazınız?

Bunları listeleyelim:

 • Ev halkını yangın konusunda bilgilendirmekle işe başlayın.
 • Metal, gazlar, yanıcı sıvılar, elektrik kaçakları ve katı yakıtlar ateşe farklı tepkiler verirler.
 • Evinizde kullanmadığınız eşyaları biriktirmeyin.
 • Kibrit, çakmak, tüp, ocak düğmeleri gibi malzemeleri çocuklardan uzak tutun.

Yangın Söndürülemiyorsa ne yapılmalıdır?

Eğer yangın yakın mesafede ise yapılması gereken en akıllıca şey ortamda bulunan yangın söndürücüleri almak ve yangına müdahale etmektir. Eğer buna rağmen yangın söndürülemiyorsa bu durumda binada yer alan acil çıkış merdivenlerini kullanmak ve binayı tahliye etmek en doğru seçenek olacaktır.

You might be interested:  Yangın Tüpleri Ne Kadar Sürede Değiştirilmeli?(Çözülmüş)

Yangın sırasında cam açılır mı?

Eğer yangın nedeniyle odadan çıkamıyorsak, ilk yapıması gereken odanın içine dumanın girmesini engellemektir. İkincisi odanın kapısı açıksa kesinlikle cam açılmamalıdır.

Dumandan etkilenmemek için ne yapmalıyız?

Duman girişini önlemek için oda kapısının altına; halı, kilim yastık, yorgan gibi malzemeleri ıslatarak yerleştirin. Daire kapınızın kolunu veya kapı yüzeyini kontrol edin. Sıcak olduğunu fark ederseniz, kapıyı açmamaya özen gösterin. Mümkünse kapınızı ıslatarak, yangının yaşam alanınıza girmesini geciktirin.

Yangında ilk müdahale nasıl yapılır?

Hasta/yaralı battaniye ile örtülür, Yanık bölgeler birlikte bandaj yapılmamalıdır, Yanık geniş ve sağlık kuruluşu uzaksa hasta / yaralının kusması yoksa bilinçliyse ağızdan sıvı (1 litre su -1 çay kaşığı karbonat -1 çay kaşığı tuz karışımı) verilerek sıvı kaybı önlenir, Tıbbi yardım istenir (112).

Karşı ateş yöntemi nedir?

Karşı ateş tekniği, aktif yangınlarla mücadelede kullanılan önemli bir kontrollü yangın yöntemidir. Bu yöntemde, yangının ana yayılım yönünde, yangının henüz ulaşmadığı bir noktada kontrollü bir şekilde yangın çıkarılır. Halbuki bu, önemli bir yangın söndürme yöntemidir.

Yangın dumanından nasıl korunulur?

Yanıcı maddeler hakkında bulunan kurallara uymak ve dikkatli olmak gerekir. Evinizde olabildiğince az yanıcı madde bulundurun. Yanıcı maddeleri çocukların erişemeyeceği güvenli bir yerde saklayın. Çok aileli bir evde yaşıyorsanız, yanıcı maddeleri tavan arasında veya bodrumda depolamak yasaktır.

Prizden yangın çıkarsa ne yapmalıyız?

Elektrik yangını Durumunda yapılması gerekenler

 1. Duman, yanık kokusu, alev gibi durumlarla karşılaşan kişiler soğukkanlı olmalı ve panik yapmadan çevresindeki kişileri uyarmalıdır,
 2. Elektrik yangınında mümkünse ilk olarak sistemimizin ana şalterini kapatarak yangının büyümesini engellemeli,

Yangın söndürme malzemelerinden hangisi elektriği iletir?

Yanıcı gazların tutuşması ile elektrik yangını meydana gelmektedir. Yangına müdahale eden kişinin en büyük silahı sudur ve su da elektriği iletir.

You might be interested:  Itfaiye Belgesi Nasıl Alınır?(Çözülmüş)

Orman yangınlarının önlenmesi için neler yapılabilir?

Yakınlarda su yoksa, az bitki örtüsü olan, çökük, temiz bir alan bulun, yere yakın uzanın ve vücudunuzu ıslak giysiler, battaniye veya toprakla örtün. Yangın geçene kadar alçakta kalın. Duman solumasını azaltmak için mümkünse bir maske veya nemli bir bezle yere en yakın havayı soluyarak akciğerlerinizi koruyun.

Yangın sonrası neler yapılmalı?

Yangın sonrasında yapılması gerekenler: Yanmış bir alana tekrar girerken dikkatli olun – alevlenmeler meydana gelebilir. Sıcak noktalar, için için yanan kütükler ve bitki örtüsü için zemini kontrol edin. Su kovalarınızı kullanın. Kıvılcım ve köz için çatıyı ve dış alanları kontrol edin.

Orman yangınları sonucunda neler olur?

· Orman yangınları sonucunda toprak verimliliğini yitirir, hava ve su kirliliği oluşur. · Ormanlar sel ve heyelanı önleyen en önemli araçtır. Fakat ormanların yok olması ile birlikte doğal afetlerin verdiği zararlar artacaktır. ·Kuraklaşma artacak ve dünya çölleşecektir.

Yangın çıkış nedenleri nelerdir?

Yangın Nedenleri

 • Kusurlu İnşaat.
 • Kusurlu Elektrik Tesisatı ve Aydınlatma Armatürleri.
 • Sürtünme Sonucu Isınan Yüzeylerden Kaynaklanan Yangınlar.
 • Makine ve Aşırı Isınmış Sıcak Yüzeylerden Kaynaklanan Yangınlar.
 • Kesme ve Kaynak İşleri, Kıvılcım Sıçramasından Kaynaklanan Yangınlar.

Açık ortamdaki yakıt yangınlarına aşağıdakilerden hangisi ile öncelikli müdahalede bulunmalıdır?

Hava akımı önlenir, yangın battaniyesi veya yangın söndürücü ile müdahale edilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *